Povrchové úpravy skel

Díky moderním výrobním technologiím dnes máme možnost volby nejen z množství materiálů, ze kterých jsou vyráběna brýlová skla (respektive brýlové čočky), ale také z množství pokročilých povrchových úprav, které na nich mohou být naneseny. V tomto článku si představíme jednotlivé povrchové úpravy a vysvětlíme si, na jakém principu fungují.
 

Tvrzení


Tvrzením se rozumí základní ochrana plastové brýlové čočky proti poškrábání. Dosáhne se jí tak, že na povrch brýlové čočky je nanesena speciální vrstva s vyšší mechanickou odolností.

Zpravidla se jedná o organické sloučeniny na bázi silikonových pryskyřic a akrylátů. Obsah křemíku v těchto látkách zajistí jejich vysokou tvrdost a dlouhé uhlovodíkové řetězce pružnost a maximální přilnavost.

Tato vrstva slouží jako základní úprava, na kterou je dále možno aplikovat antireflexní vrstvy.
 

Antireflex (AR)


Na povrchu každé brýlové čočky vznikají nežádoucí odlesky, které jsou jednak neestetické (není vidět člověku do očí), ale také výrazně snižují komfort vidění. Projevují se oslněním, zašednutím obrazu a snížením ostrosti vidění, respektive výrazným snížením kontrastní citlivosti oka. Zejména v noci pak vznikají tzv. fantomové obrazy, což jsou odlesky světelných zdrojů. To je nebezpečné zejména v silničním provozu, kde může dojít právě z důvodu odlesků ke špatnému vyhodnocení situace řidičem a k fatální dopravní nehodě.

Antireflexní vrstvy tyto nežádoucí odlesky eliminují a tím výrazně zvyšují komfort vidění a estetičnost brýlí. Eliminací odlesků se navíc zvyšuje světelná propustnost brýlové čočky, díky čemuž je oko méně namáháno a snižuje se únava zraku. Tento efekt je nejvýraznější například v kancelářích (respektive budovách obecně), kde bývá málo přirozeného světla a jakýkoliv další úbytek působí na zrak velmi negativně.

Kvalitní antireflex tak není jen módní záležitostí, ale především důležitou funkční součástí moderních brýlí, jelikož zlepšuje jejich optické vlastnosti a jeho užívání by v dnešní době mělo být samozřejmostí.
 

SuperHydro (SH)


SuperHydrofobní vrstva obsahuje hydrofobní, oleofobní a antistatické částice. Povrch brýlové čočky s touto úpravou je extrémně hladký a díky antistatickým vlastnostem odpuzuje prach a nečistoty. Čočky se díky tomu velice snadno čistí a zůstávají dlouhou dobu čisté.

Další výhodou této vrstvy je vodoodpudivost – v praxi to znamená, že tekutina (voda) na povrchu brýlové čočky vytváří kapičky a snadno stéká. Tento efekt je velice příjemný například v dešti, kdy je přes brýle výrazně lépe vidět (řidiči jistě znají „tekuté stěrače“). Navíc jsou čočky opatřené touto vrstvou méně náchylné k zamlžování.

SuperHydrofobní vrstva se nanáší na antireflex a chrání ho, takže jsou brýlové čočky odolnější vůči povrchovému poškození.
 

Nano


Nano je nejmodernější povrchová úprava brýlových čoček, která kombinuje antireflexní vrstvy, superhydrofobní vrstvu a nanotechnologie. Právě díky použití nanotechnologií je výsledná vrstva extrémně pevná.

Nikdy dříve nebyly plastové brýlové čočky tak odolné proti poškrábání jako dnes, kdy díky nejnovějším technologickým postupům poskytují pevnost blížící se klasickým skleněným čočkám.

To znamená jediné – maximální komfort pro vás.  S touto úpravou získáte brýlové čočky, které jsou lehké, pevné a odolné proti poškrábání. Poskytují jasný a ostrý obraz, minimalizují únavu očí, snadno se čistí a zůstanou dlouho čisté.
© 2016 J. A. optik - Naše brýle vám sednou...
Moonlake Web Services, s.r.o.